Historia częstochowskiego teatru rozpoczyna się w latach dwudziestych ubiegłego wieku kiedy to właściciel sali Reduty znajdującej się przy obecnej ulicy Katedralnej, R. Szpielman za zgodą ówczesnych władz miejskich na własny koszt dostosował salę budynku na potrzeby teatru. Założycielem grupy teatralnej stał się aktor Jan Obrembski, który jako pierwszy uzyskał licencję na prowadzenie teatru i skompletował zespół.

teatr

Przykuta / Wikimedia CC

Śluby panieńskie

Premierowy spektakl „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredy odbył się w 1927 roku i był początkiem działalności częstochowskiego teatru, który otrzymał nazwę Teatr Rozmaitości. Do początku lat dziewięćdziesiątych minionego wieku na deskach teatralnych w Częstochowie wystąpiło wiele gwiazd aktorskich miedzy innymi Hanna Ordonówna i Eugeniusz Bodo. Jednak ze względów na bezpieczeństwo teatr został zamknięty i spektakle zaczęły się w nim odbywać dopiero po roku czasu w sali parterowej częściowo wykończonego budynku.

Uciekła mi przepióreczka

Po wybuchu II Wojny Światowej teatr zawiesił swoja działalność, by dopiero w 1945 roku zespół aktorów po wodzą T. Krotke przywrócił salę do stan używalności po zniszczeniach spowodowanych działaniami wojennymi. Powojenną działalność teatru rozpoczęła premiera spektaklu „Uciekła mi przepióreczka” Stanisława Żeromskiego, która odbyła się już w kwietniu 1945 roku.

Teatr pod imieniem Adami Mickiewicza funkcjonuje w Częstochowie od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku do dziś międzyczasie przechodząc kolejno rozbudowę oraz generalne remonty i każdy spektakl cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników sztuki.