Częstochowa słynie w krajowym sporcie przede wszystkim z wychowanków lokalnego Klubu żużlowego, który od początków swojego istnienia ma na swoim koncie wiele spektakularnych sukcesów.

żużel

Rikdom / Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Żużlowe początki

Historia częstochowskiego Klubu żużlowego ma swoje początki w latach czterdziestych ubiegłego wieku zaraz po zakończeniu działań wojennych. Pierwszym etapem powołania Klubu była reaktywacja Częstochowskiego Towarzystwa Cyklistów I Motocyklistów, którego działania zaczęły się skupiać na pojazdach motorowych. Pierwsze zorganizowane przez CTCiM zawody odbyły się w dość specyficznej scenerii gdyż za tor posłużyła bieżnia lekkoatletyczna stadionu a zawodnicy ścigali się na motocyklach turystycznych. Jednak ogromne zaangażowanie wielbicieli dopiero stawiającej kroki dyscypliny sportowej jaką stał się żużel sprawiło, że miasto przystąpiło do budowy pierwszego stadionu żużlowego.

Mistrzostwa Polski

W pierwszą rocznicę reaktywacji Częstochowskiego Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów został uroczyście otworzony tor żużlowy i odbył się na nim pierwszy turniej, któremu kibicował tłum liczący ponad tysiąc osób. Od tego czasu żużel stał się sztandarową dyscypliną sportową Częstochowy i każdego roku zdobywa nowych miłośników. Przez lata funkcjonowania zawodnicy częstochowskiego klubu żużlowego zdobywali liczne nagrody, których ze względu na ilość trudno wymienić. Zdobywali medale między innymi podczas Drużynowych Mistrzostw Polski, Młodzieżowych Mistrzostw Polski, Indywidualnych Mistrzostw Polski czy Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Ligi Juniorów.