Nie każdy wie, że znana z filmów i kariery muzycznej Kalina Jędrusik była częstochowianką i ku upamiętnieniu jej całego dorobku artystycznego już od kilku lat cyklicznie odbywa się w Częstochowie Festiwal nazwany jej imieniem.

festiwal

Edward Hartwig / Wikimedia CC

Jędrusik pochodzącą z Gnaszyna

Kalina Jędrusik urodziła się w Gnaszynie, który obecnie stał się jedną z dzielnic Częstochowy. Po ukończeniu studiów aktorskich dostała pracę w gdańskim Teatrze Wybrzeże, gdzie swoją grą zwróciła na siebie uwagę już wówczas cenionego pisarza Stanisława Dygata. Ich związek skończył się małżeństwem, które ze względu na burzliwy charakter zarówno Kaliny jak i Stanisława uważane było za najbarwniejsze małżeństwo artystyczne w Polsce. Kalina Jędrusik przeniosła się do Warszawy i tam rozpoczęła występny na teatralnych deskach.

Kabaret Starszych Panów

Największą popularność przyniosły jej występy w Kabarecie Starszych Panów, podczas których wykonywała niezapomniane do dziś utwory Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. W historię polskiego dorobku muzycznego wpisały się piosenki w jej wykonaniu takie jak „ Bo we mnie jest seks” czy „Ciepła wdówka na zimę”. Jej niezwykły talent aktorski został zapisany na kadrach filmowych. Wyjątkowe role jakie zagrała w ‘Ziemi obiecanej”, „Jowicie” czy „lekarstwie na miłość” do dziś budzą ogromne emocje u koneserów sztuki filmowej.

Festiwal im. Kaliny Jędrusik

Festiwal im Kaliny Jędrusik, którego celem jest wyłonienie w drodze konkursu najpiękniejszego głosu gości co roku sławy muzyczne takie jak na przykład Alicja Majewska, których koncerty rozpoczynają zmagania wokalistów. W konkursie biorą udział osoby z całej Polski bez żadnych ograniczeń wiekowych. W szranki na głosy stają zarówno młodzi jak dojrzali wiekiem wokaliści.